Łączna liczba wyświetleń

Godziny otwarcia

Biblioteka szkolna bud. ul. Obr.Westerplatte
Poniedziałek 7.30-12.50
Wtorek 7.30-8.00 i 8.45-14.30
Środa 8.45-12.50 i 13.35-14.35
Czwartek 7.30-14,30
Piątek 7.40-14.00



Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka
ul. Kukułcza 4
41-710 Ruda Śląska 10

Tel/Fax: 032 242 34 37


biblioteka16sp@gmail.com

wtorek, 26 marca 2013

Nowości

A oto list zakupionych ostatnio książek:


Nowości w bibliotece:
1. Streatfeild N.: Złota jabłoń
Pewnego dnia rodzice odkrywają, że Sebastian jest obdarzony niezwykłym talentem skrzypka i wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty. Sebastian musi bowiem pobierać lekcje u najlepszych mistrzów.Wkrótce okazuje się, że powinien występować na koncertach. Rodzice podpisują więc kontrakt...

2. Abedi I.: Zakazany świat
Reginald ma władzę. Dzięki magicznej lampce może zmniejszać, co tylko zechce. A chce niemało: najsłynniejsze budowle świata.
Pomniejszone oryginały gromadzi w swojej piwnicy, na której drzwiach wisi kartka "Świat Reginalda". Nie zdaje sobie jednak sprawy, że wraz z budowlami pomniejsza znajdujące się w nich osoby...
Otis wisi na haku w toalecie Statuy Wolności. Kiedy udaje mu się wreszcie uwolnić i wychodzi na taras, jego oczom ukazuje się niesamowity widok: wieża Eiffla, Sfinks, dom towarowy KaDeWe. "Skąd w Nowym Jorku te budowle?" – myśli gorączkowo, aby po chwili stwierdzić, że nie jest już w Nowym Jorku. Znajduje się w jakimś ogromnym, ciemnym pomieszczeniu pełnym wielkich, pustych stołów, a w powietrzu unosi się zapach stęchlizny.
Olivia wraz z ukochanym gołębiem Columbiną ukrywa się w berlińskim domu towarowym KaDeWe przed policją. Jest poszukiwana, ponieważ uciekła z domu od matki alkoholiczki. Po zamknięciu sklepu wjeżdża windą na jego ostatnie piętro, żeby popatrzeć z góry na miasto. Jakież jest jej zdziwienie, gdy zamiast wieży telewizyjnej, Reichstagu i budynku Europa-Center widzi Sfinksa, wieżę Eiffla i Statuę Wolności, z której ktoś wzywa właśnie pomocy...
Dziewczynka wyposażona w sprzęt alpinistyczny udaje się na ratunek obcemu, którym okazuje się Otis. Dzieci spotykają Persa Jally’ego, również ofiarę manii pomniejszania Reginalda, i wspólnie wyruszają w ten dziwny, obcy świat na poszukiwanie wyjścia z trudnej sytuacji. A wyjściem jest druga magiczna lampka..

3. Rudniańska J.: XY
Poetycki, piękny tekst Joanny Rudniańskiej opowiada losy bliźniaczek: Hani X i Hani Y, które trafiają do dwóch różnych rodzin: polskiej i żydowskiej. „XY” Nie jest opowieścią realistyczną, choć historia rozgrywa się w realistycznym czasie II wojny. Autorka nie epatuje strachem i okrucieństwem tamtych czasów, subtelnie rysuje portret swoich bohaterek i sprawia, że ich historia staje się ponadczasowa.

4. Ossendowski A.F.: Słoń Birara
Słoń Birara jest ważnym członkiem rodziny małego Amry. Jest silny, wytrwały i doskonale zna pracę w dżungli. Po nagłej śmierci dziadka, który kierował pracą Birary przy wyrębie drzew, dziesięcioletni Amra musi z dnia na dzień przejąć jego obowiązki kornaka – poganiacza słonia, i jedynego żywiciela rodziny. Mądry Birara wkrótce staje się najlepszym przyjacielem chłopca, jego pomocnikiem i powiernikiem. Dzięki słoniowi Amra nie tylko z powodzeniem utrzymuje swą liczną rodzinę, ale przeżywa mnóstwo przygód, ratuje życie królewicza Nassura i zyskuje szansę nauki w Londynie.


Ta fascynująca i piękna opowieść o wielkiej przyjaźni chłopca z odważnym i pełnym poświęcenia słoniem rozgrywa się w egzotycznych zakątkach Indii. Jej autor, Ferdynand Antoni Ossendowski, wiódł barwne i pełne przygód życie. Był naukowcem, dziennikarzem, żołnierzem, podróżnikiem, a nawet... szpiegiem. „Słoń Birara” to jedna z wielu książek, które w okresie międzywojennym przyniosły pisarzowi olbrzymi rozgłos.

5. Funke C.:Potilla
Potilla jest malutką, ale potężną królową wróżek. Pozbawiona mocy przez złego złodzieja prosi o pomoc nieśmiałego chłopca, Arthura. Razem muszą uratować pozostałe wróżki i odzyskać królestwo. Wyruszają więc w pełną przygód podróż. Wspaniała historia o fantastycznym świecie wróżek, mocy prawdziwej przyjaźni i odwadze, która ujawnia się w najmniej oczekiwanych momentach.

6. Kasdepke G.:Poradnik hodowcy aniołów
Czy w ogródku działkowym na warszawskiej Chomiczówce można hodować anioły? Na pewno można je tam zobaczyć, pod warunkiem, że ma się dziesięć lat i patrzy się z balkonu na ostatnim piętrze wieżowca.

Wzruszająca, a momentami straszna opowieść Grzegorza Kasdepke o niezwykłej przygodzie dziesięcioletniej Marty pomaga dzieciom zrozumieć i zaakceptować to, co w dzieciństwie najtrudniejsze: pojawienie się młodszego rodzeństwa, przemęczenie rodziców i to, że za rzadko mają czas dla swoich pociech.

"Poradnik hodowcy aniołów" zaczyna się jak realistyczne opowiadanie, by nagle przerodzić się w fantastyczną opowieść grozy. Od czasu "Koraliny" Neila Gaimana w polskich księgarniach nie było tak mocnej książki dla dzieciaków

7. Buckingham R.: Pogromca demonów
Demony (nie mylić z diabłami!) towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, starając się jak mogą uprzykrzać mu życie. Obłaskawianiem i trzymaniem w ryzach demonów zajmują się specjalnie do tego predestynowani ludzie o szczególnie wyczulonych zmysłach, zwani Pogromcami Demonów. Każdy Pogromca wyszukuje i szkoli czeladnika który, gdy potrzeba, przejmuje jego obowiązki.
Mieszanka wartkiej akcji i humoru z elementami magii – idealna lektura dla całej rodziny, niezależnie od wieku. Wkrótce na ekranach kin

8. Ibbotson E.: Pies i jego chłopiec
Hal marzy o psie. Jego zapracowani rodzice nie wyobrażają sobie zwierzęcia w swoim wypielęgnowanym eleganckim domu. W końcu obiecują mu psa na dziesiąte urodziny. Okazuje się jednak, że pies jest tylko na weekend – wypożyczony! Hal czuje się oszukany i nieszczęśliwy. Postanawia uciec do Dziadków – z psem z wypożyczalni. Pełna ciepła i humoru opowieść drogi o przyjaźni, odpowiedzialności i miłości do zwierząt (i ludzi).

9. Priestley C.: Opowieści grozy wuja Mortimera
Wuj Edgara mieszka w starym domu za lasem. Chłopiec jest pewien, że gdy biegnie do niego ścieżką przez zarośla, wiejskie dzieciaki obserwują go ukryte wśród drzew, ale nie zamierza okazywać strachu.

Pewnego dnia wuj Edgara opowiada mu kilka niesamowitych historii, a na dowód, że każda z nich zdarzyła się naprawdę, pokazuje niezwykłe eksponaty: maleńką laleczkę, pozłacaną ramę, stary mosiężny teleskop… Jak wuj Mortimer wszedł w posiadanie tak ponurej kolekcji przedmiotów, na których ciąży straszliwa klątwa?

Nie ma czasu na odpowiedź. Edgar musi wrócić do domu przed zapadnięciem zmroku… ale może odpowiedzi czają się właśnie w ciemnym lesie??

10. Foxley J.: Mały Olbrzym
Olbrzymy mieszkają na szczycie (a raczej wewnątrz) góry Zrzędacz, ukryte przed ludźmi. Jednak nie wszystkie są duże. Dziesięcioletni Mikrus Troglodycki powinien już być wysoki jak jego ojciec, a wciąż jest tak mały, że pozostałe olbrzymy śmieją się, że jest wzrostu małoludów (jak nazywają ludzi). Pewnego dnia Mikrus postanawia przekonać się,
czy małoludy faktycznie wyglądają tak jak on. Jednak to,
co odkrywa, okazuje się bardzo zaskakujące i staje się początkiem jego wielkiej przygody.
Ujmująca i zabawna, a jednocześnie mądra opowieść
o najmniejszym olbrzymie świata, której bohater dowodzi,
że gdy ma się dobre serce i trochę inteligencji, wzrost przestaje mieć znaczenie.
W przygotowaniu druga książka o małym olbrzymie
pt. „Latający osioł”.

11. Law I. : Magiczna trzynastka
Rodzina Beaumontów z pozoru jest dość zwyczajna, lecz wystarczy przyjrzeć się jej bliżej, by zauważyć, że towarzyszy jej niezwykła aura. Każdy z Beaumontów posiada pewną szczególną umiejętność, iskierkę, która ujawnia się w dniu jego trzynastych urodzin.

Dziewczynka nazywana przez wszystkich Miś wkrótce skończy trzynaście lat. Jaką niespodziankę szykuje dla niej los? Sęk w tym, że iskierka, póki się nie ujawni, jest tajemnicą także dla osoby, której dotyczy. A chwila, w której daje o sobie znać, bywa szokująca i bolesna.


Autorka porywa czytelników w zwariowaną podróż zdezelowanym pomarańczowym autobusem. Wraz z rodzeństwem Beaumontów i ich przypadkowymi towarzyszami przeżyją niezapomniane przygody i przekonają się, że każdy kryje w sobie jakiś talent. Dowiedzą się też, jak wiele można dokonać dzięki sile przyjaźni i miłości.

Powieść, uhonorowana wieloma nagrodami, została wydana w 13 krajach. Pod koniec 2010 roku ukaże się jej kontynuacja. Prawa do ekranizacji powieści kupiła wytwórnia Walden Media specjalizująca się w produkcji filmów familijnych.

12. Hagmar I. : Klara, właścicielka konia.
Nowa seria książek o przygodach Klary, to kolejna propozycja Wydawnictwa Rea z zakresu literatury młodzieżowej.Pełna ciepła i humoru opowieść o trzynastoletniej Klarze, miłośniczce koni. Śledzimy losy dziewczynki począwszy od jej pierwszej lekcji jazdy konnej, poprzez późniejsze doświadczenia z własnym koniem Star, jak i problemy rodzinne, zmianę szkoły oraz relacje z nowymi przyjaciółmi.

13. Bosch P.: Kiedy to czytasz, jest już za późno.
Uwaga, na stronach tej książki kryją się niebezpieczne tajemnice!
Kas i Max-Ernest czekają z niecierpliwością, aby złożyć przysięgę i zostać członkami Towarzystwa Acinmejat. Tymczasem ich drogi znów krzyżują się z drogami doktora L. i panny Mauvais. W ręce chłopców wpada również tajemniczy Pryzmat Dźwięku, za pomocą którego można przywołać
Homunkulusa – człowieczka stworzonego przez nikczemnego alchemika, Lorda Faraona. To właśnie jego grobu poszukują doktor L. i panna Mauvais, ponieważ wierzą, że ukryta jest w nim tajemnica nieśmiertelności. Czy Kas i Maksowi-Ernestowi uda się ich powstrzymać? Zabawna, inteligentna i
wciągająca książka, "Kod da Vinci" dla dzieci.

14. Opala R.: Dzienniczek zakręconej nastolatki. Cz.1 i cz.2
Dokąd popołudniami wymyka się Ludwika, w jaki sposób zaskoczy wszystkich mieszkańców osiedlowy dziwoląg-Petronela Kossobudzika, jak babcia pomoże małej Mysi i komu życie uratuje Rubin?...
Sympatyczna Joasia w swoim dzienniczku skrzętnie opisuje zabawne i zaskakujące perypetie swojej rodziny, przyjaciół i znajomych, ukazując codzienne życie zwykłej, choć zakręconej nastolatki.

15. Karwan-Jastrzębska E.: Duchy w teatrze.
Czy wiesz, co wydarzyło się kiedyś dawno, dawno temu w Weronie? Jeśli nie, to daj się porwać niezwykle pomysłowym duchom do renesansowego miasta. Troje uczniów warszawskiego gimnazjum odkrywa w teatrze tajne przejście do świata szekspirowskiego dramatu. Stawka jest olbrzymia, bo zamierzają zmienić bieg wydarzeń w najsłynniejszej sztuce o miłości. Dziwne przepowiednie, kryjówka w grobowcu, uwięzienie w lochu i uczucia, nad którymi trudno zapanować - to tylko część emocjonujących wydarzeń. Jeśli nie boisz się duchów poddaj się rytmowi opowieści, bo tam, po drugiej stronie czeka cię wiele niespodzianek.

16. Papuzińska J. : Asiunia
Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.

17. Ssaki. Minikompendium.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz